Yorumsuz Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Son Dakika
 4. »
 5. Robotlar Canlanıyor: Hayvanların Anatomisinden Etkilenerek Tasarlanan Robotlar

Robotlar Canlanıyor: Hayvanların Anatomisinden Etkilenerek Tasarlanan Robotlar

Yorumsuz Haber Yorumsuz Haber - - 16 dk okuma süresi
251

Son yıllarda, birçok mühendis ve araştırmacı, hayvanların yürüme, uçuş ve avlanma gibi birçok yeteneğinden ilham alarak robotlar tasarlamaya başladı. Bu sayede, doğanın karmaşık ama etkileyici tasarımlarından yararlanarak robotlar hayat buldu. Hayvanların anatomisinden esinlenilerek tasarlanan robotlar, endüstriyel kullanımdan hayat kurtarma operasyonlarına kadar birçok farklı amaçla kullanılabilirler.

Bu robotlar arasında, hamamböceği anatomisine sahip olan hızlı hareket edebilen VelociRoACH, karıncaların yürüme mekanizmasından ilham alan BionicANTs, eşsiz manevra kabiliyeti sergileyen yarasa anatomisinden esinlenilen BionicOpter gibi birçok farklı tasarım yer alıyor. Ayrıca, şahinlerin etkileyici hız ve avlanma yetenekleri, havalı yılan robotları ile bir araya getirilerek robotların yetenekleri artırılmış durumda. Dört ayaklı robotlar da hayvanların hareketlerinden etkilenerek tasarlanmış ve zorlu arazilerde çalışabilir hale getirilmişlerdir.

 • Hamamböceği anatomisine sahip VelociRoACH
 • BionicANTs karıncaların yürüme mekanizmasına sahip
 • BionicOpter yarasa anatomisinden esinlenilmiştir
 • Havalı yılan robotları şahinlerin etkileyici hız ve avlanma yetenekleri ile birleştirilir
 • Dört ayaklı robotlar, hayvanların hareketlerinden ilham alınarak tasarlanmıştır

Hayvanların anatomisindeki mükemmelliği taklit ederek yaratılan robotlar, ileride birçok alanda kullanılabilecekler. Bu sayede, hem insan hayatı kolaylaşacak hem de doğanın bilinmeyen yönleri keşfedilebilecek.

Havalı Yılan Robotları

Havalı yılan robotları, doğal afetlerde insan kurtarılması için kullanılıyor. Bu robotlar, gerçek yılanların hareket kabiliyetlerinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Esnek yapıları sayesinde enkaz altında sıkışmış insanları kurtarma görevinde kullanılıyorlar. Ayrıca, su altında da kullanım potansiyeli olan havalı yılan robotları, karada sergilediği manevra kabiliyetini su altında da sergileyebiliyor.

Havalı yılan robotları, bir çift hava pompası yardımıyla hareket ediyor. Vücut kıvrımlarının oluşumu, bu pompaların çalışma prensiplerine dayanıyor. Geri tepen hareket, robotu yürütecek şekilde programlanmıştır. Ayrıca sıvı geçişleri vb. üzerinde hareket edebilmeleri için aynı zamanda tutunma sağlayacak çıkıntılı yapılar da bulunuyor.

Etkileyici Özellikleri:
Doğallığına yakın hareket kabiliyeti,
Esnek ve hareketli vücut yapısı,
Karada ve suda kullanabilme,
Enkaz altındaki insan kurtarmada kullanılabilme.

Havalı yılan robotları, insana en yakın robotlar arasında yer almaktadır. Bu robotlar, insanların düşük ulaşılabilirlik alanındaki kazalardan kurtarılmasında büyük bir fayda sağlamaktadır.

VelociRoACH

VelociRoACH, hamamböceği anatomisinden esinlenilerek tasarlanan küçük bir robotdur. Boyutuna rağmen son derece hızlı hareket edebilir ve önemli bir manevra kabiliyetine sahiptir.

Robotun tasarımında hamamböceği bacaklarındaki sinir sisteminden yararlanılmıştır. Bu sayede, hamamböceğinin kaygan zeminlerdeki hareket kabiliyeti, robotun da benzer koşullarda hareket edebilmesine olanak sağlamıştır. VelociRoACH, özellikle dar alanlarda çalışması gereken endüstriyel işletmeler için ideal bir robot olarak öne çıkmaktadır.

 • Hızlı ve manevra kabiliyeti yüksek
 • Hamamböceği anatomisinden esinlenilerek tasarlandı
 • Küçük boyutlu
 • Dar alanlarda kullanım için ideal

VelociRoACH, hamamböceğinin sağlam ve dayanıklı anatomisi sayesinde dar alanlarda çalışma şansı sunmaktadır. Özellikle fabrikalar, depolar ve benzeri endüstriyel işletmeler için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, araştırma amaçlı kullanımları da bulunmaktadır.

BionicANTs

BionicANTs robotları, karıncaların yürüme mekanizmasından esinlenerek tasarlanmıştır. Bu robotlar, karıncaların yürüyüşlerinden ilham alınarak küçük, hafif ve sadece birkaç santimetre büyüklüğünde tasarlanmıştır. BionicANTs robotları, gerçek karıncalar gibi işbirliği içinde çalışabilir ve ayrıca birbirlerine bağlanarak takım çalışması yapabilirler. Mühendisler, BionicANTs robotları sayesinde birçok alanda yararlı olabilecek robotlar tasarlamayı hedefliyorlar.

BionicANTs robotları, biomimikri adı verilen bir yöntem kullanılarak tasarlanmıştır. Biomimikri, doğada bulunan varlıkların özelliklerinden ilham alarak tasarımlar yapma yöntemidir. Bu yöntemin kullanılması sayesinde, gelecekte yapay zeka teknolojileri ve robotlar daha da gelişecek ve doğaya uygun, çevre dostu çözümler sunabilecekler. BionicANTs robotları, gelecekte birçok alanda kullanılabilecek özellikleri sayesinde, robot teknolojisi alanında önemli bir adım oluşturuyorlar.

BionicKangaroo

BionicKangaroo, kanguru kas sistemi kullanılarak tasarlanan bir robot olarak karşımıza çıkıyor. Tasarımı doğaya en yakın robot tasarımı olarak nitelendiriliyor. BionicKangaroo, gerçek kanguruların sıçrama hareketlerinden esinlenerek tasarlanmıştır. Aynı zamanda robotun enerji tasarrufu sağlayan hidrolik sistemlerle donatılmış olması, gerçek kanguruların verimli enerji tüketimleriyle paralellik gösteriyor.

BionicKangaroo, endüstriyel amaçlar için kullanılabileceği gibi, insanlara yardım etmek için de kullanılabilir. Özellikle felçli kişilerin yürüme problemlerini gidermek için tasarlanan bu robot, hem doğaya hem de insanlığa fayda sağlıyor. Ayrıca BionicKangaroo’nun tasarımı, robot teknolojisi için de önemli bir adım olabilir. Robotik teknolojide biyomimetik kavramı önem kazanırken, önümüzdeki yıllarda daha fazla hayvanlardan esinlenerek tasarlanan robotların çıkması bekleniyor.

BionicOpter

BionicOpter robotu, yarasa anatomisinden esinlenerek tasarlanmıştır. Yarasa kanatlarının kanatçıkları arasındaki elastik bağlantılardan ve büyük kanat alanlarından esinlenilen robot, oldukça hafif bir gövdeye sahiptir. Bu sayede yüksek manevra kabiliyeti elde edilmiştir.

Robotun hareketlerini kontrol eden insansız hava aracı teknolojisi, yapay zeka ve çok çekişli pervaneler sayesinde yarasa gibi havada sabit kalabilmesi için gereken çekişleri yapabilmektedir. Drone benzeri tasarımı sayesinde çeşitli araştırma amaçları için kullanılabilen BionicOpter, havada sabit durarak detaylı görüntüleme yapabilme özelliğine sahip olduğu için arama kurtarma operasyonlarında da kullanılabilir.

RoboBees

RoboBees robotları, sadece arıların hareketlerinden ve uçuş mekanizmalarından esinlenerek tasarlanmıştır. Bu robotlar, küçük boyutlarıyla dikkatleri üzerine çekerken aynı zamanda çeşitli alanlarda kullanılabiliyorlar. Örneğin, RoboBees robotları, çiçeklerde tozlaşma görevi yapmak için kullanılabilirler. Ayrıca, yangın ve toprak kayması gibi doğal afetlerde arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilirler.

RoboBees robotları, işlevselliklerinin yanı sıra estetik açıdan da oldukça çekici bir tasarıma sahiptirler. Bu robotların kanatları, arı kanatlarından esinlenerek yapılmıştır ve aerodinamik bir yapıya sahiptirler. RoboBees ayrıca, uygun bir çevre dostu enerji kaynağı kullanarak uzun süreli uçuşlar için tasarlanmıştır. Bu özellikler, RoboBees robotlarının gelecekte önemli bir araç haline gelebilecekleri anlamına geliyor.

 • RoboBees robotları, arıların uçuş mekanizmasından esinlenerek tasarlanmıştır.
 • Çiçeklerde tozlaşma görevi yapmak için kullanılabilirler
 • Yangın ve toprak kayması gibi doğal afetlerde arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilirler.
 • RoboBees robotları, kanatları arı kanatlarından esinlenerek yapılmıştır ve aerodinamik bir yapıya sahiptirler.

Şahin Robotları

Hayvanların anatomisinden esinlenilerek tasarlanan robotlar arasında şahin robotları da yer almaktadır. Şahinlerin etkileyici hızı ve avlanma yetenekleri, robotların üstün performans göstermesi için kullanılmıştır. Bu robotlar, genellikle görevlerinin uçuş konusunda olduğu yerlerde kullanılır.

Biyolojik olarak ilham kaynağı alınan BioDrones robotları, yüksek manevra kabiliyetleri sayesinde şahinlerin uçuş hareketleri taklit edilerek tasarlanmıştır. Ayrıca gerçek kuşların uçuş hareketleri taklit edilecek şekilde tasarlanan SpyBirds robotları da şahin robotları arasında yer almaktadır. Bu robotlar, çeşitli amaçlar için kullanılabilmektedir.

Şahin robotlarının yanı sıra, dört ayaklı robotlar da zorlu arazilerde çalışma olanağı sağlamaktadır. SpotMini ve ANYmal, dört ayaklı robot köpeklerdir ve endüstriyel amaçlar için de kullanılabilmektedir. Arıların uçuş mekanizmasından ilham alınarak tasarlanan RoboBees robotları ise küçük boyutları ile dikkat çekmektedir.

BioDrones

Biyolojik olarak ilham kaynağı alınan BioDrones robotları, doğal uçan canlıların uçuş mekanizması incelenerek tasarlandı. Bu robotların yüksek manevra kabiliyetleri nedeniyle ulaşması zor olan yerlerde insansız olarak görevler üstlenmesi hedefleniyor. BioDrones robotları, sucul, karasal ve havadaki farklı ortamlarda kullanılabilme özelliği ile diğer drone’lardan ayrışıyor.

BioDrones’un tasarımında, yarasa kanatlarındaki kemik yapılar ve arıların kanat hareketlerine özgü tüyler dikkate alındı. Bu sayede, doğal uçan canlıların hareketlerine daha benzer bir yapıya sahip olan BioDrones, yüksek manevra kabiliyeti elde edebildi. Bu özelliği sayesinde, sıkışık ve dar alanlarda dahi kolayca manevra yapabilen BioDrones, çevresindeki nesneleri ve durumları hızlı bir şekilde algılayabiliyor. Ayrıca, BioDrones’un hava akımını kontrol etmek için birden fazla motoru bulunuyor.

 • Yüksek manevra kabiliyeti
 • Özgün tasarım
 • Hava akımını kontrol eden birden fazla motoru bulunuyor
 • Sucul, karasal ve havadaki farklı ortamlarda kullanılabiliyor
 • İnsansız olarak görevler üstlenebilme özelliği

BioDrones, gelecekte insansız hava taşımacılığı, arama kurtarma faaliyetleri ve tarım gibi birçok alanda yararlı olacağı düşünülüyor. Ayrıca, BioDrones’un doğanın ritmine uygun bir şekilde tasarlanmış olması, diğer drone’lara göre daha sessiz ve zararsız bir çözüm sunması nedeniyle de çevreci bir teknoloji olarak da kabul ediliyor.

SpyBirds

SpyBirds robotları, gerçek kuşların uçuş hareketleri taklit edilerek tasarlanmıştır. Bu robotlar, çeşitli amaçlar için kullanılabilmektedir. Özellikle güvenlik amaçları için geliştirilmiş olan SpyBirds robotları, çevre gözlemi yapmak veya keşif görevlerinde kullanılabilmektedir. Aynı zamanda çiftliklerde, tarlalarda veya bahçelerde, zararlıları kontrol altına almak için kullanılabilmektedir.

SpyBirds robotları, gerçek kuşlara benzer bir şekilde kanat çırpabilmekte ve uçabilmektedir. Bu robotlar, aynı zamanda gerçek kuşların özelliklerine de sahiptir. Örneğin, bazı SpyBirds robotları ördek gibi su üzerinde yüzebilmektedir. Bu özellikleri sayesinde, SpyBirds robotları gerçek kuşların yapamayacağı görevleri yerine getirebilmektedir.

Dört Ayaklı Robotlar

Son yıllarda robot teknolojisi hızla gelişiyor. Bu gelişmeyle birlikte hayvanların hareketlerinden esinlenilen robotlar da giderek yaygınlaşıyor. Dört ayaklı robotlar, özellikle zorlu arazilerde çalışma olanağı sağlıyor. Bu robotların tasarlanmasında ise hayvanların hareketleri göz önünde bulunduruluyor.

Bu kapsamda, SpotMini ve ANYmal gibi robot köpekler, dört ayaklı robotların en popüler örnekleri arasında yerini alıyor. Boston Dynamics tarafından geliştirilen SpotMini, dört ayaklı bir köpek gibi hareket edebiliyor. ANYmal ise yük taşıma kapasitesi sayesinde endüstriyel amaçlarla da kullanılabiliyor.

Bu robotlar sayesinde zorlu arazilerde çalışan insanlar yerine, robotların kullanılmasıyla hayat kurtaracak birçok farklı işlem gerçekleştirilebilir. Hem hayvanların hareketlerinden esinlenilme hem de robot teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte, daha pek çok yeni robotun tasarlanması da mümkün olacak.

SpotMini

Boston Dynamics tarafından geliştirilen dört ayaklı SpotMini robotu, çok çeşitli endüstriyel işler için tasarlanmıştır. Kendi başına hareket edebilen robot, aynı zamanda insan operasyonlarına uyumlu hale getirilmiştir. SpotMini’nin bir diğer etkileyici özelliği de, sensörleri sayesinde çevresindeki nesneleri tanıyabilmesi ve buna göre hareket edebilmesidir. Bu, özellikle evlerdeki güvenlik ve temizlik işlerinde kullanılacak bir robot için büyük bir avantajdır.

SpotMini, tıpkı gerçek bir köpek gibi hareket edebilmesinin yanı sıra, tasarımı sayesinde son derece hafiftir ve dayanıklıdır. Robotun, özelleştirilebilir nokta nokta haritalama özellikleri sayesinde, birçok endüstriyel işte kullanılması mümkündür. Bununla birlikte, SpotMini’nin şirketin ürettiği diğer robotlar gibi oldukça pahalı bir ürün olduğu da belirtilmelidir.

ANYmal

Hayvanların hareketlerinden ilham alınarak tasarlanan dört ayaklı robotlar arasında yer alan ANYmal, yük taşıma kapasitesi sayesinde endüstriyel amaçlar için de kullanılabiliyor. Bu robot, sahip olduğu gövde hareketi ve yüksek manevra kabiliyeti sayesinde zorlu arazilerde bile hareket edebiliyor. ANYmal’ın hareket kabiliyeti, aynı zamanda endüstriyel tesislerde taşıma ve temizlik işlemleri için çok avantajlı.

Bunun yanı sıra, ANYmal, dört ayaklı yapıya sahip olduğu için, yüzeylerde daha iyi bir denge ve güvenlik sağlar. Endüstriyel tesislerdeki işçilik süreçlerinde sık sık karşılaşılan tehlikelerin yok edilmesinde de rol oynayabileceği için iş güvenliği açısından da önemlidir. ANYmal, takip etme, elde etme, dağıtma, teslim etme gibi pek çok kullanım alanı bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir