Yorumsuz Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Macbook Kullanıcıları için Güncel MacOS ve Uygulama Haberleri

Macbook Kullanıcıları için Güncel MacOS ve Uygulama Haberleri

Yorumsuz Haber Yorumsuz Haber - - 5 dk okuma süresi
63

MacOS Catalina, kullanıcıların dosya yönetimi, güvenlik ve eğlence açısından Macbook deneyimini geliştirmekte. Bu güncellemeyle birlikte, iTunes erişilebilirliği kaldırıldı ve üç uygulamaya bölündü: Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV. Bu sayede kullanıcılar, daha da hızlı bir şekilde müzik, podcast ve film izleyebilecekler. Ayrıca, iPad’lerden uzaktan erişim özelliği olan Sidecar, güncelleme ile birlikte geldi. Bu özellik sayesinde, iPad’inizi ikinci bir ekran olarak kullanabilirsiniz. Bu da özellikle iş amaçlı kullanımda oldukça pratik olabilir.

MacOS Catalina’da Neler Yeni?

MacOS Catalina, Macbook deneyimine yeni bir boyut kazandırmak için birçok yenilikle birlikte geliyor. Güncellemeyle birlikte, iTunes artık var olmayacak ve yerini Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamaları alacak. Bu değişim, kullanıcıların müzik, podcast ve video içeriklerine daha kolay erişim sağlamasını sağlayacak. Ayrıca, iPad’lerden uzaktan erişim özelliği olan Sidecar da güncellemeyle birlikte geldi.

Bunun yanı sıra, MacOS Catalina, daha iyi bir dosya yönetimi ve güvenlik sağlamak için değişiklikler de içeriyor. Artık Macbook kullanıcıları, uygulamaların belirli dosyalara erişim izni vermesi gerektiğinde uyarılarıyla karşılaşacak ve bu izinler özenle kontrol edilebilecek. Bu da, bilgisayarın güvenliği açısından önemli bir adım.

MacOS Catalina’daki bir başka önemli özellik de, Catalina’yı yüklü olan diğer Mac cihazlarına hava haritalarını, safari sekmesini ve iletişimleri paylaşabilme özelliği. Bu sayede, Macbook kullanıcıları tüm cihazları arasında senkronize ve güncel kalabilirler.

MacOS Big Sur

MacOS Big Sur, daha modern ve minimalist bir tasarıma sahip olacak şekilde macOS tasarımında büyük bir değişiklik getiriyor. Sınırları olmayan yeni bir menü çubuğu, dikkat dağıtıcı öğeleri kaldırıp en önemli bilgilerinize odaklanmanızı sağlayan yükseltilmiş bir Spotlight arama özelliği ve bir dizi sezgisel yeni kontroller gibi görsel yenilikler sunuyor. Ayrıca, güncelleme iOS ve iPadOS ile birlikte çalışabilmenizi daha da kolaylaştıracak birkaç kullanışlı özellik sunuyor. Örneğin, AirPods veya HomePod’larınızda oynattığınız müzik otomatik olarak duruyor, böylece cihazlar arasında geçiş yapmanız daha pürüzsüz hale geliyor.

MacOS Big Sur, ayrıca güvenlik açısından da birkaç önemli iyileştirme sunuyor. Güncelleme, uygulamaların daha fazla izinsiz erişimden korunmasını ve hatta işletim sistemindeki kaynakları paylaşan bir dizi uygulamayı engelleyen “sandboxing” adlı bir teknoloji kullanıyor. Bu sayede, cihazınızın daha güvenli olması ve virüslerin engellenmesi sağlanıyor.

En Son Uygulama Haberleri

Macbook kullanıcıları için en son uygulama haberleri düzenli olarak takip edilmelidir. Son zamanlarda yayınlanan güncellemelerle birlikte, birçok uygulama daha iyi performans gösteriyor ve kullanımı daha kolay hale geliyor. Adobe Photoshop ve Lightroom gibi popüler fotoğraf düzenleme uygulamaları, Macbook cihazlar için daha kullanışlı hale geldi. Bunun yanı sıra, Microsoft Office uygulamaları da gereksinimleri karşılamak için güncellendi. Bu sayede, Macbook kullanıcıları en son sürümleri kullanarak en iyi deneyimi yaşayabilirler.

Uygulama güncellemeleri sadece performans ve yeni özelliklerle sınırlı kalmıyor. Ayrıca, daha yüksek güvenlik seviyeleri de sunuluyor. Uygulamaların yükseltilmiş sürümleri, bilgisayarınızı virüsler ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için gereksinimleri karşılıyor.

Bununla birlikte, uygulama güncellemeleri sadece kullanım kolaylığı sağlamakla kalmıyor. Kullanıcıların yaşadığı sorunlar da düzeltiliyor. Güncelleme sırasında karşılaşılan sorunlar da çözülmüş oluyor. Bu yüzden, Macbook kullanıcıları uygulama güncellemelerini yüklediğinden emin olmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir